ΚΟΥΒΕΡΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΣΤΕΓΟΥΣ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΣΤΟΝ Ι.Ν. ΚΟΙΜΗΣΕΩΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ. (ΕΩΣ ΤΙΣ 16 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ)

ΚΟΥΒΕΡΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΣΤΕΓΟΥΣ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΣΤΟΝ Ι.Ν. ΚΟΙΜΗΣΕΩΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ

Η Ενορία Κοιμήσεως Θεοτόκου Ωραιοκάστρου συλλέγει ΚΟΥΒΕΡΤΕΣ για τους ΑΣΤΕΓΟΥΣ της Θεσσαλονίκης.
Τώρα που ο χειμώνας αρχίζει να δείχνει τα "δόντια" του και πολλοί συνάνθρωποί μας είναι αναγκασμένοι να ζουν στο δρόμο, τώρα πρέπει να ευαισθητοποιηθούμε!
Αν έχεις στο σπίτι σου περίσσια κουβέρτα και είναι πλυμένη, μπορείς να τη φέρεις στον Ι.Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου Ωραιοκάστρου έως τις 16 Δεκεμβρίου καθημερινά 9:30-12 το πρωί και 5-7 το απόγευμα.
Οι κουβέρτες που θα συγκεντρωθούν, θα διανεμηθούν άμεσα στους άστεγους αδελφούς μας που παγώνουν.
Τηλέφωνο ναού 2310 696296
Σας ευχαριστούμε.

Την ιδρυτική διακήρυξη του συνδυασμού του παρουσιάζει ο υποψήφιος δήμαρχος Ωραιοκάστρου Παντελής Τσακίρης, την Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2018, στις 19.00.

Την ιδρυτική διακήρυξη του συνδυασμού ως επικεφαλής του οποίου κατέρχεται στον στίβο των επερχόμενων αυτοδιοικητικών εκλογών παρουσιάζει ο υποψήφιος δήμαρχος Ωραιοκάστρου Παντελής Τσακίρης.

Η ανοικτή εκδήλωση, κατά τη διάρκεια της οποίας θα παρουσιαστούν -παράλληλα με τις ιδρυτικές θέσεις- το όνομα και το λογότυπο του συνδυασμού, θα πραγματοποιηθεί στον πολυχώρο εκδηλώσεων «Rose Garden» (Ζάππα και Σοφίας γωνία, Ωραιόκαστρο), την Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2018, στις 19.00.

Ερώτηση στη Βουλή σχετικά με την προμήθεια αμπούλας αυτόματης κατάσβεσης από τον ΟΑΣΘ

Ερώτηση σχετικά με την προμήθεια αμπούλας αυτόματης κατάσβεσης από τον ΟΑΣΘ για τοποθέτηση στα λεωφορεία του που φέρεται, σύμφωνα με καταγγελίες, να μην διαθέτει τις απαιτούμενες από το νόμο προδιαγραφές και πιστοποιήσεις κατέθεσε η βουλευτής Β’ Θεσσαλονίκης της Νέας Δημοκρατίας Κατερίνα Μάρκου προς τον Υπουργό Υποδομών και Μεταφορών.

Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 2018

Δόξα Πενταλόφου-Δόξα Αγίου Παύλου 4-1

Ευρεία νίκη μετά από πάρα πολύ καιρό πανηγύρισε σήμερα( χθές18/11) το πρωί στο γήπεδο της η τοπική Δόξα Πενταλόφου καθώς συνέτριψε με σκορ 4-1 την συνώνυμη της Δόξα Αγίου Παύλου. Να αναφέρουμε ότι ο αγώνας επί 90 λεπτά έγινε κάτω από συνεχή βροχόπτωση. Στο πρώτο ημίχρονο και στα πρώτα 15 λεπτά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, απειλώντας σε δύο περιπτώσεις τα καρέ του Τσοτουλίδη, ο οποίος σήμερα έκανε την πρώτη του εμφάνιση κάτω από τα γκολπόστ της Δόξας Πενταλόφου. Στο 3' σουτ του Κατεμίδη από τα αριστερά, ο Τσοτούλιδης με ωραία επέμβαση απέκρουσε σε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα (8') σουτ του Κοτρότσου, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο 14' πρώτη τελική φάση για τους γηπεδούχους και γκολ, όταν ο Μανίκος πέρασε κάθετη πάσα στον Άλεξ Κοπάτσι κι αυτός με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ έκανε το 1-0 για την Δόξα Πενταλόφου. Δέκα λεπτά αργότερα (24') οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν αέρα 2 τερμάτων με σκόρερ και πάλι τον Άλεξ Κοπάτσι. Ο νεαρός επιθετικός της Δόξας εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την πάσα του Μανίκου και με ένα φοβερό σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Οι χαρές και τα πανηγύρια των γηπεδούχων όμως κράτησαν για πολύ λίγο καθώς δύο λεπτά μετά (26'), ο Κόβλακας έβγαλε ωραία συρτή σέντρα από τα δεξιά και ο επερχόμενος Κατεμίδης με πλασέ μείωσε το σκορ σε 2-1. Στο 30' ο Άλεξ Κοπάτσι έβγαλε συρτή σέντρα από τα δεξιά, ο Μανίκος όμως από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει καθώς το σουτ που επιχείρησε πέρασε ψηλά άουτ. Στο 36' σουτ του Άλντι Κοπάτσι, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του Γκιουλμετάρογλου. Σκορ ημιχρόνου 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η γηπεδούχος Δόξα μπήκε αποφασισμένη με σκοπό να κλειδώσει την υπόθεση νίκη, κάτι το οποίο έγινε πράξη χάνοντας επιπρόσθετα πάρα πολλές ευκαιρίες και για ένα ακόμη μεγαλύτερο σκορ. Στο 48' σουτ του Μανίκου, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι. Στο 59' σουτ και πάλι του Μανίκου, ο Γκιουλμετάρογλου απέκρουσε ενστικτωδώς σε κόρνερ. Στα καπάκια (60') κλέψιμο της μπάλας από τον Άλντι Κοπάτσι στον χώρο του κέντρου, έπιασε ωραίο δυνατό σουτ που πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 64' σουτ του Κουτούση από τα αριστερά, η μπάλα στα χέρια του Γκιουλμετάρογλου. Τρία λεπτά αργότερα (67') η Δόξα Πενταλόφου κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μεταλίδη. Ο Μανίκος ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο τερματοφύλακας Γκιουλμετάρογλου κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα. Στο 70ο λεπτό του αγώνα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για τους φιλοξενούμενους ο Κοτρότσος. Στο 77' σουτ του Κουτούση, ο Γκιουλμετάρογλου είπε και πάλι "όχι". Το πολυπόθητο τρίτο τέρμα για τους Πενταλοφίτες ήρθε στο 80ο λεπτό, όταν ο Άλντι Κοπάτσι εκτέλεσε κόρνερ για την Δόξα, η μπάλα στρώθηκε στον έμπειρο Μάσκα, ο οποίος με κοντινό σουτ έγραψε το 3-1. Το "κερασάκι στην τούρτα" το έβαλε με ωραίο δυνατό σουτ στο 88' ο Μανίκος, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1. Επόμενο παιχνίδι για την Δόξα είναι με αντίπαλο τον Ιωνικό Ιωνίας, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί στο γήπεδο των Διαβατών. Η ημερομηνία και η ώρα του παιχνιδιού θα ανακοινωθούν την Τρίτη 20-11-2018 από την ΕΠΣΜ.

Το φύλλο αγώνος:
ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ-ΔΟΞΑ ΑΓΙΟΥ ΠΑΥΛΟΥ 4-1
ΣΚΟΡΕΡ: Κοπάτσι Άλεξ (14', 24'), Κατεμίδης (26'), Μάσκας (80'), Μανίκος (88')
ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ: Μανίκος (67')
ΑΠΟΒΟΛΗ: Κοτρότσος (70')
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Μπάτζιος Ε. (Μερκενίδης Α. - Λεζάϊ Δ.)
Δόξα Πενταλόφου (Αλέκος Θεοδωρίδης): Τσοτουλίδης, Σαρίκης, Δαλκίδης (57' Πουμπουρίδης), Σκέμπης (89' Τσιρωνάς), Μάσκας, Αγγελής, Κοπάτσι Άλεξ (88' Μενεξές), Τσιφούτης (λ.τρ. 46' Τζιώλης), Μανίκος, Κοπάτσι Άλντι, Κουτούσης.
Δόξα Αγίου Παύλου (Ανδρέας Καραμπάς): Γκιουλμετάρογλου, Αδαμίδης, Μουμτζής (68' Μαλισιώβας), Μεταλίδης, Μυλωνάς, Γκροπάϊ Α. (85' Γεωργιάδης), Μουζακίδης, Κοτρότσος, Λιόλιος, Κατεμίδης, Κόβλακας (77' Πλακίδης).

Ο Παντελής Σκαρλάτος, ανακοίνωσε την υποψηφιότητά του για το δήμο Ωραιοκάστρου.

Δυναμική εκκίνηση του Παντ. Σκαρλάτου ως υποψηφίου  Δημάρχου Ωραιοκάστρου

“ΑΝ.Α.Σ.Α. για το Ωραιόκαστρο” η ονομασία της κίνησης πολιτών που στηρίζει τον κ. Σκαρλάτο

«Μαζί θα αλλάξουμε το Ωραιόκαστρο, μαζί θα δώσουμε Ανάσα στον τόπο μας», ήταν το μήνυμα που απηύθυνε ο  Παντ. Σκαρλάτος σε εκατοντάδες δημότισσες και δημότες του Ωραιοκάστρου το πρωί της Κυριακής, 18 Νοεμβρίου, ανακοινώνοντας επίσημα την υποψηφιότητά του ως δήμαρχος Ωραιοκάστρου.

ΔΑΣΩ ΒΟΛΕΪ : ΠΡΩΤΗ ΗΤΤΑ από την ομάδα του Πειραματικού με σκορ 1-3.

Την πρώτη τους ήττα μετά από 7 αγώνες έκανε η γυναικεία ομάδα Βόλεϊ του ΔΑΣΩ. Έχασε στο Κονταξοπούλειο, από  την ομάδα του Πειραματικού  με σκορ 1-3.
 Οι αθλήτριες του ΔΑΣΩ πάλεψαν μέχρι τέλους, αλλά η ομάδα του Πειραματικού ήταν καλύτερη             και κέρδισε δίκαια τον αγώνα. Η ομάδα του Πειραματικού είχε καλύτερη ψυχολογία και καλύτερα τελειώματα.  Το μπλοκ του ΔΑΣΩ δεν λειτούργησε αποτελεσματικά με αποτέλεσμα να χάσουν τον αγώνα.

Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2018

Πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2018 η βραδιά ποντιακού και λαϊκού γλεντιού που οργάνωσε με απόλυτη επιτυχία η ΕΝΩΣΗ ΠΟΝΤΙΩΝ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ ΚΑΙ ΦΙΛΩΝ στην ταβέρνα «Γιαγκούλας» στο Ωραιόκαστρο.

Ωραιόκαστρο, 18/11/2018

Πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2018 η βραδιά ποντιακού και λαϊκού γλεντιού που οργάνωσε με απόλυτη επιτυχία η ΕΝΩΣΗ ΠΟΝΤΙΩΝ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ ΚΑΙ ΦΙΛΩΝ στην ταβέρνα «Γιαγκούλας» στο Ωραιόκαστρο. Οι συνδαιτυμόνες, που κατέκλυσαν τους χώρους της ταβέρνας, απόλαυσαν ένα πλούσιο πρόγραμμα ποντιακού και νεοελληνικού ρεπερτορίου που εναλλάσσονταν διαρκώς στο πρόγραμμα. Το γλέντι διατηρήθηκε στα ύψη μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες της Κυριακής.
Με την ευκαιρία θέλουμε να ευχαριστήσουμε για την αφιλοκερδή συμμετοχή τους, τους εξής καλλιτέχνες: Θόδωρο Κοτίδη/ λύρα και τραγούδι, Γιάννη Τριανταφυλλίδη/ λύρα και τραγούδι, Φίλιππο Κεσαπίδη/ λύρα, Κώστα Ζώη/ νταούλι, Αλέξη Ανδρεάδη/ νταούλι, Σταύρο Τουλκερίδη/ πλήκτρα. Ευχαριστούμε επίσης τη μουσική σχολή Γ. Τομπάζη για τη συμμετοχή της στο λαϊκό πρόγραμμα και προσωπικά το Γιώργο Τομπάζη επιπλέον και για την ηχητική κάλυψη.
Ειδική μνεία με πολλές ευχαριστίες και στον συντοπίτη μας Σόλωνα Βασιλειάδη για τη διάθεση 100 + 100 λίτρων πετρελαίου θέρμανσης για τις ανάγκες της λαχειοφόρου αγοράς μας.

Με την ευκαιρία να υπενθυμίσουμε τις προγραμματισμένες εκδηλώσεις της ΕΠΩΦ:

·                   - 24 και 31 Δεκεμβρίου Κάλαντα

·         - 05/01/2019 Αναβίωση δρώμενου «ΜΩΜΟΓΕΡΟΙ» στους δρόμους της πόλης μας από τον ποντιακό σύλλογο Τετραλόφου Κοζάνης

·                 -  13/01/2019 Κόψιμο βασιλόπιτας στο Rose Garden

·                 -   26/01/2019 Μεγάλος ετήσιος χορός

Θέλουμε να είστε κοντά μας.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                         Η ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΗΡΑΚΛΗΣ ΤΣΑΚΑΛΙΔΗΣ                           ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΙΩΑΝΝΙΔΟΥ

Η Ένωση Ποντίων Ωραιοκάστρου και Φίλων συνεχίζει την κοινωνική της δράση συμβάλλοντας στην αντιμετώπιση προβλημάτων που αντιμετωπίζουν διάφορα ευαγή ιδρύματα.

Ωραιόκαστρο, 17/11/2018

Η Ένωση Ποντίων Ωραιοκάστρου και Φίλων συνεχίζει την κοινωνική της δράση συμβάλλοντας στην αντιμετώπιση προβλημάτων που αντιμετωπίζουν διάφορα ευαγή ιδρύματα. Χθες λοιπόν παραδώσαμε στην ΜΕΡΙΜΝΑ ΠΟΝΤΙΩΝ ΚΥΡΙΩΝ ένα σημαντικό όγκο πλαστικών καπακιών για να διευκολύνουμε την προσπάθεια που καταβάλλει το αδελφό σωματείο να αντιμετωπίσει επείγουσες ανάγκες.
Με την ευκαιρία θέλουμε να ευχαριστήσουμε όλες και όλους τους φίλους του συλλόγου που μας συμπαραστέκονται στη συγκέντρωση πλαστικών καπακιών. Και να προτρέψουμε όλους να ενεργοποιηθούν προς την κατεύθυνση αυτή.