Δευτέρα 9 Νοεμβρίου 2015

Δόξα Πενταλόφου-Ιάσων Αυγής 1-3. Αποτελέσματα και βαθμολογία της Α1 κατηγορίας ΕΠΣΜ

Ένα πλασματικό σκορ εξελίχθηκε προχθές στο γήπεδο του Πενταλόφου, διότι άλλη ομάδα ήταν καλύτερη στο παιχνίδι και άλλη κέρδισε. Η Δόξα  γνώρισε μια απρόσμενη ήττα καθώς για 80' λεπτά είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά σε δύο φάσεις αδράνειας το σκορ από 1-1 έγινε 1-3. Στο πρώτο ημίχρονο από τα πρώτα λεπτά η Δόξα μπήκε πιο καλά στο παιχνίδι, χάνοντας πολύ καλές ευκαιρίες με τους Τσιφούτη, Μάσκα, Φαρμακομύτη και Γιόφκα. Όμως το σκορ άνοιξε στο 32' με πλασέ ο Κανδύλας για τον Ιάσων, στην μοναδική ευκαιρία που δημιουργήθηκε από πλευράς Αυγής στο πρώτο μέρος. Σκορ ημιχρόνου 0-1.

Και στο δεύτερο ημίχρονο το ίδιο σκηνικό με την Δόξα να είναι καλύτερη και να προσπαθεί για την ισοφάριση του σκορ. Οι προσπάθειες απέδωσαν καρπούς και στο 67' ο Τσιφούτης με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-1 για την Δόξα. Φτάνουμε στο 79ο λεπτό όταν η Δόξα βγαίνει σε οργανωμένη επίθεση, με τον Σαραμουρλή από καλή θέση να μην κάνει το σουτ αλλά να πασάρει λάθος στον Λιθοξόπουλο. Στην ακριβώς επόμενη φάση οι φιλοξενούμενοι κερδίζουν πέναλτι σε ανατροπή που έκανε ο τερματοφύλακας της Δόξας Καλαμπόκας, ο οποίος αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα. Την θέση του πήρε ο νεοαποκτηθείς τερματοφύλακας Χρήστος Πένου. Ο Ανεστίδης εκτελεί το πέναλτι, ο Πένου το αποκρούει, η μπάλα όμως δεν απομακρύνεται και στην συνέχεια ο Ανεστίδης έκανε το 1-2 για την Αυγή. Χωρίς ψυχολογία η Δόξα στα τελευταία λεπτά δέχθηκε ακόμα ένα τέρμα από την ομάδα της Αυγής στο 85' με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το τελικό 1-3. Επόμενος αγώνας για την Δόξα είναι με αντίπαλο τον Μακεδονικό, αγώνας που θα πραγματοποιηθεί στο γήπεδο του Μακεδονικού. Η ημερομηνία και η ώρα του παιχνιδιού θα οριστούν την Τρίτη 10-11-2015 από την ΕΠΣΜ.

Η σύνθεση της Δόξας:
Δόξα Πενταλόφου (Γιώργος Βλαχούδης): Καλαμπόκας, Σεΐζης, Καραφυλλίδης, Μάσκας, Καρκάρης, Λιθοξόπουλος, Σαραμουρλής, Φαρμακομύτης, Τσιφούτης Αθ., Γιόφκας, Τζιώλης
Αγωνίστηκαν για την Δόξα και οι: Σαρίκης, Κοπαλίδης, Πένου.